Personalități marcante ale Ungheniului – Ioan Iacob, învățător

Ioan Iacob s-a născut la 10 aprilie 1891, în Ungheni. Transformarea sa cronologică urmează trăsături caracteristice ale omului de carte, astfel  a urmat Institutul Pedagogic din Blaj între 1909-1912, iar la 21 iunie 1913 a obținut Diploma de învățător pentru școlile primare.

Timp de 5 ani (1913-1918), începând cu data de 1 septembrie 1918, a fost numit învățător la Scoala confesională din Lăureni, județul Mureș.

Ca mulți alți patrioți români, s-a implicat nemijlocit în lupta pentru întregirea României. În Adunarea electorală a cercului Miercurea Nirajului, care s-a desfășurat în noiembrie 1918 la Târgu-Mureș. A fost ales ca delegat al acestui cerc pentru a participa la Marea Adunare Națională de la Alba-Iulia și asemeni lui Ioan Botoș-Haioș, și Ioan Iacob s-a numărat printre cei 1.228 de delegați care au semnat actul Unirii Transilvaniei cu România.

După Unire, s-a întors la catedră, activând în continuare la școala din Lăureni, până la 31 iulie 1919. Începând cu 1 august același an, a fost numit învățător la Școala Primară de Stat ”Mihai Eminescu” din Târgu-Mureș, iar din anul 1934 este directorul acestei școli, până în septembrie 1940, când Județul Mureș a căzut sub ocupația horthystă. În cei patru ani dificili care au urmat, a fost învățător în comuna Voiniceni. După eliberare, de la 1 ianuarie 1945 până la 31 august 1948, a devenit învățător definitiv la Școala Elementară română nr.2 din Târgu Mureș.

În 1948, în urma începerii epurărilor din învățământ, cadrele didactice fuseseră mutate dintr-o localitate în alta. Astfel, Ioan Iacob va funcționa ca învățător la Fânețe (1948-1949), Scoala Eementară nr. 5 Târgu Mureș (1949-1951) pedagog la Școala Medie ”Metalugica” din Târgu-Mureș (1951-1953), pedagog și profesor suplinitor la Liceul ”Al.Papiu Ilarian” și Școala Agricolă. S-a pensionat de la această ultimă școală, în anul 1962 iar 7 ani mai târziu s-a stins din viață, la 15 iulie 1969, în municipiul Târgu-Mureș.

Casa memorială a omului de carte și totodată a unui tribun implicat în proiectul Marii Uniri de la 1918, situată în Ungheni, este dovada și motivul care poate reaminti de faptele și viața lui Ioan Iacob, personalitate marcantă a localității Ungheni.

Biroul de presă al Primăriei Orașului Ungheni