Peste 5.200 de persoane vaccinate la centrul din orașul Ungheni

Până  miercuri – 19.05.2021, autoritățile județene mureșene au confirmat existența a 23.795 cazuri de persoane infectate cu virusul SARS-COV-2. Față de ziua precedentă, fiind înregistrate 24 cazuri noi de persoane infectate, cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Potrivit informațiilor DSP Mureș, la aceeași dată erau internate 199 persoane confirmate pozitiv în spitalele din județul nostru. De asemenea, până la această dată, 22.677 de persoane s-au vindecat în județul Mureș.

În ceea ce privește situația gradului de vaccinare la nivelul centrului de vaccinare din orașul Ungheni, până miercuri în datele statistice figurau 5.272 persoane vaccinate(4481 cu AstraZeneca și 791 cu Moderna). Totodată, doar miercuri au fost imunizate un număr de 88 de persoane, astăzi existând nu mai puțin de 90 de confirmări de prezență, la centrul de vaccinare Ungheni.

Până acum, în județul Mureș 728 persoane diagnosticate cu infecție COVID-19 au decedat în spitalele din județul Mureș, potrivit datelor DSP Mureș. Conform datelor furnizate de aceeași instituție, 24 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 1176 de persoane se află în carantină la domiciliu.

Biroul de presă al Primăriei Orașului Ungheni