Proiecte depuse în valoare de peste 23,4 milioane de lei pentru Orașul Ungheni, în cadrul Programului Național de Investiții ”Anghel Saligny”!

Primarul orașului Ungheni domnul Victor Prodan, a realizat toate demersurile necesare depunerii a 4 proiecte dintre care unul în parteneriat, în cadrul Programului Național de Investiții ”Anghel Saligny”.

Astfel putem aminti următoarele obiective de investiții cuprinse în solicitarea finațării, enumerate în ordine cronologică în funcție de valoarea lor estimată:

1 – Modernizarea unor străzi din orașul Ungheni:

• străzile Baladei, Nirajului, Liliacului, Plopilor, Gospodarilor, Cinceu, Bradului – segment 2, Crinului, Cosminului, Stadionului – segment 2,3,4 din orașul Ungheni;
  • strada Martirilor, din localitatea Vidrasău;
  • străzile Crinului, Panseluțelor, Grui, Strâmtă, Plaiului, Romaniței din localitatea Morești;
  • străzile Cimitirului, Finlandia din localitatea Cerghizel;
  • străzile Izvorului, Câmpului din loc. Recea;
  • străzile Văii, Dosului – prelungire, Cornișu Mic din localitatea Cerghid, orașul Ungheni, județul Mureș.

2 – Racorduri de canalizare în localitatea Cerghizel, orașul Ungheni

3 – Canalizare menajeră:

• în orașul Ungheni pe străzile Rozelor, Magnoliei, Cosminului, Viitorului și Tronsonul E60 – DE 1067;
  • în localitatea Vidrasău pe străzile Martirilor, Busuiocului, Înfrățirii;
  • în localitatea Morești pe străzile Panseluțelor, Crinului, Delniței, C.A.P.-ului județul Mureș.

4 – În parteneriat cu Primăria Comunei Pănet, s-a depus documentația aferentă proiectului ”Modernizarea drumului de legătură DC 125, dintre satul Sântioana de Mureș U.A.T. Pănet și satul Morești U.A.T. Ungheni, județul Mureș.

Proiectele depuse sub coordonarea primarului orașului Ungheni în vederea obținerii finanțării nerambursabile prin intermediul Programului Național de investiții ”Anghel Saligny”, au o valoare cumulată totală de peste 23,4 milioane lei.